Napar z rooibos często nazywany jest czerwoną herbatą, jednak tak naprawdę z herbatą ma on niewiele wspólnego, ponieważ powstaje z zupełnie innej rośliny – czerwonokrzewu afrykańskiego, który nie jest krzewem herbacianym i nie posiada kofeiny! Mimo to, dobrze wiedzieć, że ta potocznie nazywana „czerwona herbata rooibos” ma wiele korzystnych dla zdrowia właściwości.
Smak zachwycający wielu
Dobrze zaparzony rooibos do złudzenia przypomina herbatę i proces obróbki liści czerwonokrzewu także jest bardzo podobny jak w przypadku krzewów herbacianych. Jednak dzięki swojemu niepowtarzalnemu smakowi, napar ten jest nieporównywalny z żadną inną herbatą. Ma on specyficzny czerwony kolor oraz charakterystyczny lekko miodowy posmak. Jest także bardzo łagodny – nie posiada goryczy, którą można wyczuć w przypadku zielonej czy czarnej herbaty.
Obszerna gama smaków
Na rynku mamy dostępnych także wiele opcji i różnorodnych mieszanek rooibosa. Znajdziemy wersje z pikantnymi przyprawami, aromatyzowane cynamonem lub innymi korzennymi przyprawami, a także owocami cytrusowymi i nie tylko. Dzięki temu można wypróbować całą gamę smakową tego naparu poczynając od mocno aromatyzowanych, przez lekko kwaskowate po delikatne słodkie nuty.
Właściwości naparu rooibos
Wspomniane wcześniej korzystne dla zdrowia właściwości rooibosa to nie mrzonka. Jest on źródłem wielu witamin i mikroelementów takich jak żelazo, cynk, czy magnez.
Przede wszystkim zawiera cenne antyoksydanty zatrzymujące proces starzenia, co sprawia, że często herbatę piją osoby dbające o urodę, Przeciwutleniacze wzmacniają także odporność i pomagają zapobiegać wielu chorobom, w tym przeciwdziałają produkcji komórek nowotworowych.
Co ciekawe, ze względu na pozytywny wpływ na skórę, napar z rooibosa może być używany jako tonik. Wykazuje on działanie zwalczające alergię, pomagające w walce z trądzikiem, a także leczeniu ran.
Alternatywa dla kawy i herbaty
Ze względu na to, iż rooibos nie posiada kofeiny, jest bezpieczny dla dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży. Napar można wypić o każdej porze dnia, a wieczorem może nawet pomóc w zasypianiu.
Jak parzyć rooibos?
Parzenie rooibos jest bardzo proste, bowiem nie musimy się martwić o to, że przeparzymy jego liście. Po zalaniu wrzątkiem minimalny czas parzenia wymagany by osiągnąć odpowiedni smak to 5 minut, jednak badania wykazały, że wszelkie wartościowe składniki tego krzewu wydobywają się dopiero po 8-10 minutach. Jeśli nie używamy suszu rooibos zamkniętego w porcjowanych torebkach, warto użyć specjalnego zaparzacza, gdyż susz jest bardzo drobny i jego części mogą przedostać się do naparu pływając po jego powierzchni.
Sprawdź: Surowce kosmetyczne Ekomaluch