Wbrew powszechnemu mniemaniu powietrze w naszych domach nie zawsze jest krystalicznie czyste. Często jest wręcz przeciwnie – wielu z nas nie zdaje sobie sprawy czym tak naprawdę oddycha w domowym zaciszu. Czy jest sposób, żeby poprawić jakość powietrza w miejscu, w którym spędzamy większość swojego życia? Okazuje się, że w dużej mierze tak.
Wiedza kluczem do większego bezpieczeństwa
Powinniśmy zdać sobie sprawę z czynników jakie powodują zanieczyszczenie powietrza w naszych własnych domach. Dzięki tej wiedzy możemy im w dużej mierze przeciwdziałać. Warto mieć świadomość, że zanieczyszczenia mogą pochodzić zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Problemem przychodzącym do nas z zewnątrz jest niewątpliwie smog. Jeżeli mieszkamy w bardzo zanieczyszczonej okolicy, musimy liczyć się z tym, że podczas wietrzenia okien niebezpieczne pyły będą przedostawały się do mieszkania.
Tak zwanych wewnętrznych zagrożeń jest o wiele więcej. Jeżeli palimy papierosy w naszym mieszkaniu unoszą się szkodliwe substancje zawarte w dymie papierosowym. Nawet dokładne wietrzenie nie pozwala pozbyć się ich całkowicie. Problemem, z którego zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy są farby na naszych ścianach, syntetyczne panele podłogowe, niektóre meble, materiały wykończeniowe, środki czyszczące. Zawierają one toksyczne substancje, które stale unoszą się w powietrzu w naszych domach. Źródłem niebezpiecznych oparów jest również cały ogrom elektronicznego sprzętu, bez którego nie wyobrażamy sobie funkcjonowania we współczesnym świecie.
Oczyszczanie powietrza w domu – od czego zacząć?
Prawdopodobnie nie wyrzucimy wszystkich mebli, nie zdrapiemy farby ze ścian, ani nie zerwiemy podłogi. Większość z nas nie zrezygnuje również z wietrzenia pomieszczeń. Co zatem możemy zrobić, żeby poprawić stan powietrza, którym oddychamy na co dzień. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Jednym z nich jest zamontowanie okien z nawiewnikami. Są one szczególnie polecane osobom, które żyją w miastach charakteryzujących się wysokim poziomem smogu. Praktyczne nawiewniki umożliwiają napływ świeżego powietrza do pomieszczenia bez konieczności otwierania okien. Pamiętajmy, że zainstalowanie nawiewników nie jest sprawą prostą i musi być przeprowadzone przez profesjonalistów. Doskonałym pomysłem jest zakup okien z wmontowanymi już nawiewnikami.
Jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza spowodowane przez dym papierosowy, najlepszym rozwiązaniem jest niewątpliwie rzucenie palenia. W sytuacji, kiedy mamy z tym problem, powinniśmy zrezygnować z palenia w zamkniętych pomieszczeniach. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wyjście na papierowa na balkon lub na korytarz.
O stanie domowego powietrza dobrze jest pomyśleć przed zamieszkaniem w danym budynku. Kiedy budujemy dom lub remontujemy mieszkanie, koniecznie zadbajmy o bezpiecznych, ekologicznych materiałów. Są one nieco droższe, jednak na zdrowiu nie należy oszczędzać. W dłuższej perspektywie czasu inwestycja się nam zwróci.
Filtry do zadań specjalnych
Istnieje kilka sposobów na pozbycie się trujących substancji znajdujących się w domowym powietrzu. Jednym z nich, znanym od dawna jest hodowanie roślin. Warto zdawać sobie sprawę, że rośliny doniczkowe nie są jedynie ozdobą. Są one znakomitymi, a do tego naturalnymi filtrami powietrza. Siła działania zielonych filtrów zależy od gatunku roślin, który posiadamy. Bardzo dobre właściwości mają między innymi paprocie, daktylowce, zielistki, fikusy, draceny, bluszcz, czy skrzydłokwiat.
Niezawodne rośliny posiadają zdolności neutralizowania substancji smolistych zawartych w dymie papierosowym, formaldehydu, ksylenu, czy benzenu. Oczywiście należy pamiętać, że jedna roślina nie poradzi sobie z całym ogromem toksycznych substancji. Jeżeli liczymy na oczyszczenie powietrza, musimy zdecydować się na zakup większej ilości roślin. Warto jest inwestować w różne gatunki.
Nowoczesne oczyszczacze powietrza
Współcześnie na rynku dostępnych jest wiele oczyszczaczy powietrza, które cenione są za kompleksowe działanie. Cechą charakterystyczną najlepszych modeli jest wieloetapowy proces filtrowania. W praktyce oznacza to, że tego typu urządzenia najpierw oczyszczają powietrze z większych zanieczyszczeń, a stopniowo przechodzą przechodzą do najmniejszych. Przy ich pomocy usuniemy sierść, kurz, większość alergenów, dym tytoniowy, pyły wchodzące w skład smogu, wirusy, bakterie, grzyby, a także zapachy.
Zakup profesjonalnego oczyszczacza powietrza to zazwyczaj niemały wydatek, dlatego należy go dobrze przeanalizować. W większych przedsięwzięciach zalecany jest raport oddziaływania na środowisko, w naszych domach powinniśmy dbać o powietrze równie poważnie. Przede wszystkim miejmy na względzie, że jedno urządzenie nie oczyści dużego mieszkania. Zakres jego działania jest zazwyczaj ograniczony do kilkunastu, kilkudziesięciu metrów kwadratowych (ważne, żeby przestrzeń ta stanowiła zwartą bryłę). Warto zadbać również o to, żeby taki sprzęt nie przeszkadzał nam w życiu codziennym. Jako, że jest on włączony praktycznie cały czas, bardzo ważne jest, żeby nie generował dużego hałasu, ani nie pobierał zbyt dużych ilości prądu. Niezwykle ważna jest również żywotność zainstalowanych w nim filtrów.